Osocze bogatopłytkowe (ang. Platelet Rich Plasma – PRP), znane również pod nazwą „czynniki wzrostu” (ang. Growth Factors) to część krwi odpowiedzialna za procesy gojenia się tkanek. Tworzy ją skoncentrowana objętość płytek krwi, zwanych trombocytami, pływających z niewielkiej ilości osocza. Krwinki płytkowe uwalniają siedem podstawowych czynników wzrostu: trzy izomery PDGF (αα,ββ,αβ), TGF-β1, TGF-β2, VEGF oraz EGF. Osocze bogatopłytkowe zawiera również białka odpowiedzialne za adhezję komórkową: fibrynę, fibronektynę oraz vitronektynę.
Od 10 lat PRP wykorzystywane jest z powodzeniem w ortopedii, medycynie sportowej i rekonstrukcyjnej oraz stomatologii. Ponad to coraz częściej metoda ta stosowana jest w medycynie estetycznej jako sposób na korekcję zmarszczek i fałd, odżywienie i nawilżenie skóry, pobudzanie wzrostu włosów, wypełnianie blizn.

 

Czynniki wzrostu zawarte w osoczu bogatopłytkowym

  • pobudzają procesy regeneracji tkanek
  • pobudzają fibroblasty do tworzenia nowego kolagenu
  • wspomagają proces angiogenezy (tworzenia nowych naczyń krwionośnych)
  • aktywują mezenchymalne komórki macierzyste

W czasie zabiegu pobierane jest do specjalnej probówki około 20 ml krwi pacjenta. Następnie probówka ta umieszczana jest w wirówce. Po kilkunastominutowym procesie wirowania oddzielają są trzy warstwy płynów: pierwszą jest warstwa erytrocytów, druga to osocze bogatopłytkowe PRP, a trzecia na samej górze to zwykłe osocze. PRP odciągane jest do osobnej strzykawki i w takiej formie jest gotowe do podania pacjentowi.

W zależności od terapii osocze bogatopłytkowe podawane jest w różny sposób. W ortopedii i medycynie sportowej PRP najczęściej podawane jest w miejsce uszkodzonej tkanki, bezpośrednio w ubytek naderwanego mięśnia, więzadła lub ścięgna. W zespołach przeciążeniowych takich jak łokieć tenisisty czy golfisty, ból ścięgna Achillesa lub kolano skoczka osocze wstrzykiwane jest w miejsce największego bólu określonego w badaniu palpacyjnym. Istotny jest fakt, że w roku 2011 Światowa Agencja Antydopingowa WADA (World Anti Doping Agency) uznała, że mimo iż PRP zawiera czynniki wzrostu, leczenie tą terapią nie jest zabronione.
W medycynie estetycznej PRP podawane jest przy zastosowaniu techniki mezoterapii, płytko nakłuwając skórę w niewielkich odstępach, albo liniowo wypełniając tkankę wzdłuż fałdu skórnego, bruzdy lub zmarszczki. Czynniki wzrostu stymulują namnażanie komórek macierzystych i fibroblasty do wytwarzania nowego kolagenu, ujędrniającego tkanki. W leczeniu łysienia osocze aplikowane jest przez nakłuwanie powierzchni skóry głowy w odstępach 2-3 cm.

 

Kiedy powstaje i jak długo utrzymuje się efekt?

Pierwsze efekty zabiegu widoczne są po dwóch tygodniach. Przebudowa tkanek zaczyna się już po 48 godzinach od pierwszego zabiegu. Poprawę napięcia, elastyczności, gęstości skóry, przebudowę włókien kolagenowych, wypełnienie drobnych zmarszczek uzyskujemy po wykonaniu trzech zabiegów w schemacie 0-1-6 miesięcy

Zabieg z użyciem PRP nazywany jest też Autologiczną Odnową Komórkową (ACR – Autologous Cellular Regeneration), ponieważ do regeneracji komórek dochodzi poprzez działanie czynników wzrostu pobranych z krwi pacjenta. W związku z tym jest to terapia bezpieczna.

 

Przeciwwskazaniami są:

  • choroby krwi
  • nowotwory
  • ciąża i karmienie piersią
  • przyjmowanie leków wydłużających czas krwawienia (np. aspiryna)