Ultrasonografia (USG) jest nieinwazyjną metodą używaną m.in. do obrazowania narządu ruchu, wykorzystującą fale ultradźwiękowe, które rozchodząc się w tkankach, ulegają różnym zjawiskom, w tym między innymi odbiciu na granicy dwóch ośrodków o różnej oporności akustycznej. Ultrasonografia umożliwia ocenę tkanek miękkich takich jak mięśnie, więzadła czy struktury stawowe, np. łąkotki. Wykonuje się je w stanach ostrych po urazach, jak i w schorzeniach przewlekłych układu kostno-stawowego. Do głównych zalet USG należy jego nieszkodliwość i szybkość oceny, ale także możliwość przeprowadzenia badania dynamicznego (w ruchu).

Co umożliwia USG ortopedyczne
USG umożliwia ocenę stawu kolanowego, barku, stawu łokciowego, nadgarstka, ręki, nerwu pośrodkowego, nerwu łokciowego, stawu biodrowego, stawu skokowego, ścięgna Achillesa, stopy oraz tkanek miękkich ramienia, przedramienia, uda i podudzia.

Punkcje i iniekcje pod kontrolą USG
Pod kontrolą USG podaje się niektóre leki lub wykonuje punkcje np. krwiaków pourazowych.

Badanie USG stawów biodrowych niemowląt
Obecnie zalecane jest, aby każde dziecko w okresie 2-6 tygodniu po urodzeniu miało wykonane badanie USG bioderek, w celu oceny ich kształtu, jako profilaktyki dysplazji bioder. Należy pamiętać, że rozwój stawów odbywa się spontanicznie, a więc konieczne są systematyczne kontrolne badania, do czasu osiągnięcia dojrzałości stawowej.